CVpool блог

Junior, Senior чи Middle: як визначити рівень фахівця

Система грейдингу розповсюджена для IT-сфери. Не розібравшись у ній, можна розгубитись. Що саме оцінювати? Може ваш кандидат впевнений Senior? Або Junior, що добре вивчив теорію? Сьогодні ми розберемось у різниці між грейдами та навчимось оцінювати кандидатів.

Що таке грейдинг?


Грейдинг — угруповання посад за певними ознаками. Така система використовується в IT сфері. Згідно з нею є Trainee, Junior, Middle, Senior та TeamLead.

Чітко окреслити грейди «у вакуумі», ізольовано, не можна. Вони можуть відрізнятися у кожній компанії. Частіше за все для визначення грейду фахівця проводять технічне інтерв’ю. Проте є загальне розуміння, опанувавши яке, вам буде легше оцінювати кандидата.

Найчастіше критеріями для грейду виступають:
  • кваліфікація;
  • відповідальність;
  • ступінь прийняття рішень (самостійність);
  • складність роботи;
  • навички володіння технічною стороною позиції;
  • рівень впливу на цілі чи бізнес компанії;
  • різні параметри за умовами роботи.

Відносно розробників та IT-фахівців, грейдинг можна описати так:

Як оцінити грейд?

Іноді різниця між навичками Junior та Middle може бути мінімальна. І якщо компанія не проводить тестування, визначитися із грейдом важко. Тоді можна відштовхнутися від досвіду кандидата, використати live coding (коли один розробник пише код, а інші спостерігають за цим у режимі реального часу) та провести власне тестування.

Також маркером для визначення рівня спеціаліста є ступінь прийняття рішень: чи здатен кандидат самостійно виконувати завдання, чи був у нього такий досвід або йому потрібна допомога.

Різниця між Trainee, Junior, Middle, Senior та TeamLead

«Trainee» — новачок, що тільки починає свій шлях у розробці. За правило, це студенти, що пройшли релевантне навчання. Не мають практичних знань.

«Junior» — початківець, що має певний досвід. Зазвичай від Junior вимагають опорний стек технологій, знання основ проєктування, базові знання алгоритмів та структур даних. Джуніорам доручають прості завдання та супроводжують на всіх етапах. 

«Middle» — фахівець, що легко впорається із простими завданнями, вправляється зі складними, але самостійно  він не приймає рішення по проєкту. Від нього очікують більший стек технологій, ніж від Junior, наявність портфоліо.

«Senior» — досвідчений розробник з чітким розумінням циклу розробки, специфіки своєї галузі. Саме він приймає важливі рішення, має найвищий рівень відповідальності за проєкт. Для такого рівня, зазвичай, знадобиться володіння декількома стеками технологій, самостійний досвід проєктування, розвинуті soft-skills для наставництва junior та middle фахівців. 

«TeamLead» — керівник IT-команди, що добре володіє технічною стороною, бере участь у роботі над архітектурою проєкту, займається рев'ю коду, а також розробкою деяких складних завдань на проєкті.

Висновки

В цій статті ми виклали основні принципи побудови грейдингу та розмежування грейдів. Сподіваємося, що вони стануть вам у насназі в роботі та допоможуть легко ідентифікувати фахівців ще на перших етапах відбору.
Статті