«Багатозадачність — це як постійне витягування рослини з ґрунту. Таке постійне зміщення уваги призводить до того, що у нових ідей і концепцій не буде можливості пустити коріння і розквітнути», — Барбара Оклі.
Багатозадачність набула особливої популярності. В резюме, вакансіях стали висувати мультизадачність як перевагу. Ми повинні бути на зв’язку 24/7, швидко перемикатися між справами й вирішувати кілька питань одночасно. Проте робити 7 завдань одночасно не є показником ефективності. Чому?
Дослідження вчених з Інституту мозку майбутнього при Оксфорді проводилися на двох групах: молодь від 18 до 21 року і люди 35-39 років. Піддослідні повинні були розшифровувати цифри на картинках за допомогою простого коду. Результати показали, що молодь в середньому на 10% краще справляється з цим завданням, якщо їх не відривати. Але якщо людей переривати за допомогою повідомлень, то представники різних поколінь демонструють абсолютно однакові результати по швидкості й точності розпізнавання.
Тобто, коли молодь відривалась на інші справи, продуктивність занепадала. І це не єдине дослідження мультизадачності, що підтверджує її негативний вплив.
Вчені Стенфордського університету Кліффорд Насс, Еяль Офір і Ентоні Вагнер вирішили виявити сильні сторони людей, які звикли робити кілька справ одночасно. Для дослідження вони поділили учасників експерименту на «багатозадачників» і тих, хто зазвичай береться тільки за одну справу.
Експерименти тестували вміння фільтрувати непотрібну інформацію, а також здатності мозку запам’ятовувати, зберігати й впорядковувати дані. Результати здивували навіть самих експериментаторів.
«Багатозадачники» провалили всі тести. Хронічні «багатозадачники» дуже погано справляються із завданнями, де потрібна саме багатозадачність. А ось друга група людей, які рідко працюють у багатозадачному режимі, ефективно впоралася з усіма завданнями.
Наш мозок не здатен до мультизадачності. Це його перевантажує, що призводить до погіршення сприйняття інформації, слабкості пам’яті, головних болів, неуважності й сплутаності думок.
Людина погано запам’ятовує інформацію, їй стає складніше розбиратися в новому матеріалі, вона робить безліч помилок. І втрачає інтерес і мотивацію до роботи.
Бажання «встигати все і навіть більше» може значно нашкодити вам.
За багатозадачність відповідають когнітивні функції. Вони керують усім процесом пізнання і вирішують порядок, в якому виконуються певні завдання. У когнітивного процесу є 2 стадії.
Ці стадії займають коло 10 секунд. Але якщо ви постійно перемикаєтесь між задачами, швидкість виразно сповільнюється. Більшість помилок, які мозок здійснює при такому режимі роботи, майже непомітні. Однак в ситуації, де на кону ваша безпека, наприклад, керування автомобілем в щільному потоці, брак часу на обдумування може стати життєнебезпечним.
Захищайте свій мозок від перенавантажень та мультизадачності. Тоді й ваша продуктивність зросте!