CVpool блог

Мультизадачність: як захистити себе від негативних наслідків багатозадачності?

«Багатозадачність — це як постійне витягування рослини з ґрунту. Таке постійне зміщення уваги призводить до того, що у нових ідей і концепцій не буде можливості пустити коріння і розквітнути», — Барбара Оклі. 

Багатозадачність набула особливої популярності. В резюме, вакансіях стали висувати мультизадачність як перевагу. Ми повинні бути на зв’язку 24/7, швидко перемикатися між справами й вирішувати кілька питань одночасно. Проте робити 7 завдань одночасно не є показником ефективності. Чому?


Вплив багатозадачності на продуктивність

Дослідження вчених з Інституту мозку майбутнього при Оксфорді проводилися на двох групах: молодь від 18 до 21 року і люди 35-39 років. Піддослідні повинні були розшифровувати цифри на картинках за допомогою простого коду. Результати показали, що молодь в середньому на 10% краще справляється з цим завданням, якщо їх не відривати. Але якщо людей переривати за допомогою повідомлень, то представники різних поколінь демонструють абсолютно однакові результати по швидкості й точності розпізнавання.

Тобто, коли молодь відривалась на інші справи, продуктивність занепадала. І це не єдине дослідження мультизадачності, що підтверджує її негативний вплив.

Вчені Стенфордського університету Кліффорд Насс, Еяль Офір і Ентоні Вагнер вирішили виявити сильні сторони людей, які звикли робити кілька справ одночасно. Для дослідження вони поділили учасників експерименту на «багатозадачників» і тих, хто зазвичай береться тільки за одну справу.

Експерименти тестували вміння фільтрувати непотрібну інформацію, а також здатності мозку запам’ятовувати, зберігати й впорядковувати дані. Результати здивували навіть самих експериментаторів. 

«Багатозадачники» провалили всі тести. Хронічні «багатозадачники» дуже погано справляються із завданнями, де потрібна саме багатозадачність. А ось друга група людей, які рідко працюють у багатозадачному режимі, ефективно впоралася з усіма завданнями.

Наш мозок не здатен до мультизадачності. Це його перевантажує, що призводить до погіршення сприйняття інформації, слабкості пам’яті, головних болів, неуважності й сплутаності думок. 

Людина погано запам’ятовує інформацію, їй стає складніше розбиратися в новому матеріалі, вона робить безліч помилок. І втрачає інтерес і мотивацію до роботи.


Як захистити себе від негативного впливу мультизадачності?

  1. Не беріться за нові задачі, доки не закінчите зі старими.
  2. Перевіряйте пошту якомога рідше. У офісного працівника 28% робочого часу йде на відновлення працездатності після того, як його відірвали.
  3. Розбивайте великі завдання на малі. Робіть їх послідовно, починаючи з найбільш важливого.
  4. Не сподівайтесь на пам’ять. Використовуйте планер, електронні інструменти, to do list та інше для нотування важливих речей. Так ви звільните свою операційну пам’ять.
  5. Правильно розставляйте пріоритети. Не хапайтесь за будь-яку задачу. 
  6. Виокремлюйте відрізки часу, в які ви не будете відриватися.
  7. Змінюйте режим концентрації: наш мозок працює у 2 режимах: концентрації (повне заглиблення у роботу) й «блукання» (наприклад, під час читання). Від довгого перебування в 1 режимі, ви працюєте ефективно, але швидко втомлюєтесь. Тому протягом дня перемикайтесь з першого на другий.
  8. Якщо ви ніяк не можете відмовитися від виконання декількох завдань одночасно, робіть це тоді, коли працюєте з добре знайомими або часто повторюваними завданнями.

ВИСНОВКИ

Бажання «встигати все і навіть більше» може значно нашкодити вам. 

За багатозадачність відповідають когнітивні функції. Вони керують усім процесом пізнання і вирішують порядок, в якому виконуються певні завдання. У когнітивного процесу є 2 стадії.

  • Зміна цілей: рішення робити нову задачу замість попередньої.
  • Зміна ролей: перемикання з попередніх правил на правила для нового завдання.

Ці стадії займають коло 10 секунд. Але якщо ви постійно перемикаєтесь між задачами, швидкість виразно сповільнюється. Більшість помилок, які мозок здійснює при такому режимі роботи, майже непомітні. Однак в ситуації, де на кону ваша безпека, наприклад, керування автомобілем в щільному потоці, брак часу на обдумування може стати життєнебезпечним. 

Захищайте свій мозок від перенавантажень та мультизадачності. Тоді й ваша продуктивність зросте! 

Статті