CVpool блог

Чи враховувати рекомендації кандидата з попередніх місць роботи?

Помилитися у виборі кандидата = зазнати значних втрат ресурсів компанії. Тому рекрутери намагаються знайти максимум інформації про здобувачів. Особливо це стосується характеристик та рекомендацій.

Проте перед тим, як визначити роль та цінність відгуків у рекрутингу, нумо з’ясуймо різницю між рекомендацією та характеристикою.

Рекомендація та характеристика: яка різниця?


Характеристика — це діловий документ, в якому зазначена інформація про діяльність працівника та комплексна оцінка професійних та особистісних якостей співробітника, які були виявлені за час його роботи.

Рекомендація або відгук — документ, що відбиває набуття працівником певних навичок, знань та вмінь за підсумками конкретного проміжку часу або виконання якої-небудь роботи. Відмінність відгуку від характеристики в тому, що в ньому більше приділяється уваги позитивним якостям співробітника.

За даними MarksMan, 57% роботодавців готові порекомендувати свого колишнього співробітника в іншу компанію. Проте чи дійсно в рекомендаційному листі зазначена правдива інформація?

Кому важливі рекомендації з минулого місця роботи?

Відповідно до досліджень HeadHunter, половина з фахівців кадрових служб не бере до уваги рекомендації з минулого місця роботи. Кожен третій роботодавець надає більшої значущості резюме. При цьому 47% керівників зазначили позитивне ставлення до того, що в резюме вказані номери телефонів керівників з минулих місць роботи претендентів. 

Якщо мова йде про ТОП менеджерів, роль відгуків змінюється. 23% роботодавців відзначили, що на посаду керівника до резюме мають бути надані рекомендації. 41% HR просять дати контакти тих, хто може порекомендувати здобувача, лише в деяких випадках.

Чи варто вірити відгукам з минулого місця роботи?

Згідно з дослідженням MarksMan, тільки 57% рекомендацій з попереднього місця роботи об’єктивні. Відгуки 29% опитаних відштовхуються від того, які стосунки були з людиною. Якщо нормальні, то й відгук буде позитивний. Якщо негативні, то рекомендації вони намагаються зробити максимально об’єктивними.

Деякі з опитуваних зазначили, що побоюються того, що людина дізнається про негативний відгук. Тому у випадках, коли про ексколегу або підлеглого немає позитивних вражень, вони відмовляються давати будь-який коментар. Крім того, трапляється й таке, що кандидат самостійно пише собі рекомендаційний лист, а керівник лише підписує.


Рекрутерам залишається лише одне — перевіряти відгуки.


Як перевіряти відгуки?


Є декілька способів упевнитися в щирості та об’єктивності рекомендації:

  • Зателефонувати до компаній, в яких був працевлаштований кандидат. Навіть якщо є письмова рекомендація. Тому що є випадки, коли рекрутер дзвонив до керівника, що надав відгук, і те, що він почув з телефонної розмови, зовсім не збігалося з листом.
  • За допомогою нетворку. Якщо у вас є знайомі в компанії, в котрій працював кандидат, можна поспілкуватись з його колегами. Або кинути клич у спеціальних закритих групах, щоб знайти рекрутерів/ейчарів з колишнього місця роботи кандидата.
  • Візьміть рекомендації у декількох керівників та порівняйте. Якщо всі називають одну сильну сторону людини, то можна бути впевненим, що вона дійсно є.
  • Якщо відгук негативний, зателефонуйте та дізнайтесь причини. Бажано запитати, що саме трапилось, аби надати власну оцінку виниклої ситуації.

Перед тим, як телефонувати або з’єднуватися іншим способом, переконайтесь, що людина звільнилась з тієї компанії. Іноді бувають ситуації, коли співробітник починає пошуки нового місця роботи, залишаючись в штаті. Тому ваш дзвінок або повідомлення можуть обійтися кандидату втраченим місцем роботи, а рекрутеру і компанії — погіршенням іміджу роботодавця.


Підсумуємо


Чи враховувати рекомендації кандидата з попередніх місць роботи? Так, рекомендаційні листи та характеристики зможуть вам надати важливу інформацію. Проте не варто сприймати усе, що ви прочитаєте та почуєте за істину. Ознайомлення та перевірка рекомендацій потрібні, аби зрозуміти ключові навички, компетенції та особливості поведінки здобувача в службових відносинах.

Оновлення Статті